Centrum Browar - Restauracja, bilard, kręgielnia, pub, pokoje gościnne, sklep.
Centrum Browar - Restauracja, bilard, pub, pokoje gościnne, sklep.

Centrum Browar - Restauracja, bilard, pub, pokoje gościnne, sklep.BILARD - U nas odnajdziecie Państwo bilard na najwyższym poziomie we wnętrzu stworzonym specjalnie dla Was.
Do dyspozycji Naszych gości są 3 profesjonalne stoły bilardowe.

Poniżej postaramy się przedstawić kilka podstawowych zasad tej gry.

KIJE

Kij musi mieć więcej niż 914 mm długości, najczęściej ma około 1,4-1,5 m. Jego ciężar wynosi 17-21 uncji; jedna uncja to 1/16 funta ang., czyli 28,35 g. Tak więc kij wazy 0,5-0,6 kg. Najcięższe kije używane są na początku rozgrywki do rozbicia, ale nie jest to reguła.

BILE

Komplet bil to 16 ponumerowanych i kolorowych bil: biała bila - rozgrywająca, którą gramy uderzając w nią kijem, oraz 15 bil podzielonych na dwie rodziny: tzw. pełnych (numery 1-8) i połówek (9-15). Bile te mają najczęściej średnicę 57 mm, choć zdarzaja się mniejsze, używane na małych stołach.

STOŁY

Niezależnie od wielkości stołu linia bazy i punkt główny wyznaczają zawsze identyczne proporcje podziału. Linie i punkty muszą być wyrysowane białą kredą. Płyta stołu powinna znajdowac się na wysokości ok. 800 mm nad podłogą. Lampa powinna wisieć 770 mm nad płytą stołu.

"ÓSEMKA"

Celem gry w "ósemkę" jest wbicie bili czarnej (ósemki) do zadeklarowanego dołka po wcześniejszym wbiciu do łuz wszystkich bil z jednej rodziny - "połówek" albo "pełnych". Ustawienie bil do "ósemki"
Bile ustawione za pierwszą stojącą w punkcie głównym muszą być dosunięte do siebie i dotykać się.

"DZIEWIĄTKA"

Gra się bilami "pełnymi", oraz jedną "połówką", biało-żółtą z numerem 9. Bilą rozgrywającą należy zawsze trafić (także podczas rozpoczynającego grę rozbicia) w bile o najniższym nominale. Wbicie po takim trafieniu tej lub jakiejkolwiek innej bili daje prawo kontynuowania gry. Kto według tej zasady wbije dziewiątkę - wygrywa.

Ustawienie bil do "dziewiątki"

Na ogół do ustawiania bil do służy także zwykły trójkąt, gdyż dzięki niemu można bardziej dosunąć bile do siebie. W rombie tylko 1. (żółta) i 9. (biało-żółta) mają swoje miejsca: 1. w punkcie głównym i 9. w środku rombu; pozostałe bile ustawione są dowolnie.
 
RESTAURACJA | POKOJE GOŚCINNE | KRĘGIELNIA I BILARD | KUŹNIA ZDROWIA | SMERFOLANDIA |admin